چهارشنبه, ۹ اسفند ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2024-02-28
تبلیغات
  کد خبر: 11965 |
  تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۳ | ارسال توسط :
  8 بازدید
  ۰
  1
  ارسال به دوستان
  پ

  ۱۳۰ روستای فارس دارای پوشش اینترنتی نبوده و در شرایط کرونایی برخی دانش‌آموزان روستایی را وادار به ترک تحصیل کرده است.

  به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، در بحبوحه شیوع کرونا، در روزهایی که همه برای در امان ماندن از بیماری به خانه‌ نشینی وادار شده‌اند، یکی از کارگردانان مستندساز شیرازی در صفحه شخصی‌اش پیامی ناشی از استیصال منتشر کرد، او از همه دوستانش و کسانی که احتمال دارد این پیام به دستشان برسد، درخواست کرده بود پویشی برای تامین نیازهای دانش‌آموزان روستای جوزاربَکِش از توابع بخش مرکزی ممسنی فارس راه بیندازند تا بتوان برای آن‌ها گوشی هوشمند تهیه کرد.

   راه سخت گذر و جاده‌های پیچ‌ در پیچ  روستای شوسه در ۶۰ کیلومتری نورآباد مرکز شهرستان ممسنی، با وجود زیبایی‌هایی که در بیشتر صفحه‌های مجازی با جست ‌و جوی نام این روستا قاب شده است، به جایی ختم می‌شود که تعدادی از دانش‌آموزانش حتی پیش از شیوع کرونا هم باید برای رفتن به مدرسه ۲۰ کیلومتر را طی کنند.

  ناتوانی برخی اهالی روستا از تهیه گوشی هوشمند و تبلت به کنار، منطقه پوشش اینترنتی هم ندارد، می‌گویند اینترنت خانگی هست، اما از سرعت کم همان نبودنش بهتر.

  کلاس‌های نیمه‌ حضوری بچه‌ها، با آن که دو ماه از سال تحصیلی می‌گذرد، به‌ دلیل ابتلای برخی اهالی روستا به بیماری کرونا، تعطیل شده و دستیابی به آموزش در دشوارترین حالت ممکن است.

   علی شفیعی عضو شورای اسلامی روستای جوزاربکش در شهرستان ممسنی،گفت: در جوزاربکش ۲۰۰ خانوار زندگی می‌کنند، روستا حدود یک هزار نفر جمعیت دارد که در سرشماری جمعیت  ۶۰۰ نفر ذکر شده  و با شرایط امروز نمی‌خواند.

  او، بیان کرد: در حال حاضر ۶۵ دانش‌آموز ابتدایی، ۳۳ دانش‌آموز متوسطه اول و ۱۵ دانش‌آموز متوسطه دوم داریم و دانش آموزان دختر مقطع متوسطه دوم  باید به روستای جویجان در ۲۰ کیلومتری روستای شوسه بروند که با تعطیلی مدارس مواجه شدیم و درس دانش آموزان می ماند برای سال آینده که تعداد دختران دبیرستانی هم بیشتر می‌شود و باید دید اوضاع آن زمان چگونه است.

  عضو شورای اسلامی روستای جوزاربکش، تصریح کرد: روستا مانند شهر نیست، برای دختر بچه‌ها خیلی سخت است در زمستان و در مسیرهای نامناسب بروند مدرسه، گاهی سرویس نمی‌آید گاهی هم هزینه بیشتری می‌گیرد که در توان برخی خانواده‌ها نیست، به همین دلیل خطر بازماندگی از تحصیل برای دخترها بیشتر از پسرها وجود دارد.

  همه دانش‌آموزان جوزاربکش از درس عقب افتاده‌اند

  شفیعی، ادامه داد: مشکل امروز، نبود کلاس درس دختران نیست زیرا  مدرسه‌ها مجازی شده‌اند و این روستا پوشش اینترنتی ندارد و کلاس‌های حضوری هم تشکیل نمی‌شود، وضعیت مدرسه ‌رفتن بچه‌ها هم  سخت‌تر از قبل شده است.

  او، مشکلات امروز برای درس‌خواندن بچه‌ها را در مقایسه با مشکلاتی که در سال‌های قبل داشتند، بسیار بیشتر توصیف کرد و افزود: پیش از این باید برای خانواده‌های بی‌بضاعت نوشت‌افزار تهیه می‌کردیم، پیگیر اختصاص معلم بودیم و نگران رفت و آمد دخترها اما امسال نگرانی‌ها فراتر از این‌ است، می‌ترسیم بچه‌ها از مدرسه باز بمانند.

  درسنامه برای ابتدایی‌ها

  رضا امیری رئیس آموزش و پرورش شهرستان ممسنی، نیز اضافه کرد: طبیعی است که در وضعیت بحرانی شیوع کرونا در شهر ممسنی امکان برگزاری کلاس حضوری نباشد و  به همین دلیل در حال تهیه درسنامه برای دانش‌آموزان ابتدایی هستیم که تعدادی از خیران نیز در این امر ما را یاری کرده‌اند و به‌ زودی این درسنامه‌ها را به جوزاربکش می‌رسانیم.

  اگر کرونا فروکش کند

  او، اظهار کرد: پوشش اینترنت و دسترسی به شبکه شاد، هنوز کامل نشده، اما راه‌های جایگزین وجود دارد و به محض اینکه کرونا فروکش کند، برای مدارس روستایی کم‌ جمعیت از سیستم آموزش نیمه‌ حضوری استفاده می‌کنیم، یعنی معلم را با رعایت دستور العمل های بهداشتی در برخی روزها به مدرسه می‌فرستیم که تا چندی پیش هم این کار انجام می شد تا مدارس به صورت غیر حضوری برگزار شد.

  امیری درباره مشکل دانش‌آموزان دختر مقطع متوسطه دوم ،گفت: زمانی که کرونا نبود، جابه‌جایی دانش‌آموزان هم خیلی سخت نبود و رفع کامل این موضوع در  افزایش تعداد کلاس‌های شهرستان و اختصاص نیرو است، که در حال حاضر نیز از حال دانش آموزان غافل نیستیم و به ‌زودی جزوهایی به دستشان می‌رسانیم.

  رئیس آموزش و پرورش شهرستان ممسنی با تاکید بر اینکه پوشش اینترنت در این منطقه خوب نیست، بیان کرد: یکی از جلسات شورای آموزش و پرورش فقط به همین موضوع اختصاص داشت و از هر طریق که بتوانیم تلاش می‌کنیم مشکل را زودتر رفع کنیم، اما اتفاقات خوبی مانند مشکل اینترنت حومه شهر نورآباد حل شده، و اداره ارتباطات باید وضعیت را بهبود بخشد زیرا ممکن است دانش‌آموزان در برخی مناطق بازمانده از تحصیل شوند.

  ادامه خبر...
  جاماندگان پایه‌های نهم و دوازدهم، حضوری امتحان می‌دهند

  تامین نیاز همه دانش‌آموزان بی‌ بضاعت به گوشی هوشمند ممکن نیست

  او،  تصریح کرد: اعتباری برای تهیه گوشی هوشمند برای دانش آموزان بی‌بضاعت اختصاص نیافته و استاندار فارس دستور داده است، ۲ هزار و ۵۰۰ تبلت با همکاری نهادهای حمایتی توزیع شود که با توجه به گستردگی استان فارس و تعداد زیاد دانش‌آموزان همه افراد بی‌بضاعت را در بر نمی‌گیرد.

  امیری، ادامه داد: در منطقه جوزاربکش اینترنت خانگی هست، اما سرعتش بسیار کم است و برای نیاز دانش‌آموزان کافی نیست، برخی خانواده‌ها تلویزیون هم ندارند و نمی‌توانند از ظرفیت شبکه آموزش استفاده کنند، بسیاری هم که دارند، ممکن است از آن غافل باشند و به هر روی در وضعیت بحرانی تنها راه آموزش، فضای مجازی نیست و شبکه آموزش نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.  

  رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان ممسنی، با اشاره به اینکه راه‌اندازی تعدادی دکل در دست اقدام بوده، افزود: نباید فراموش کرد که در شرایط تحریمی تامین قطعات با مشکل مواجه شده که وزیر ارتباطات هم قول مساعد داده‌  مشکلات حل شود، اما هنوز رفع همه موانع برای پوشش صددرصدی مناطق محقق نشده است.

  ۱۳۰ روستای فارس اینترنت ندارند

  همچنین مهرداد سهرابی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس اضافه کرد: قانون‌گذار تکلیف کرده است که در برنامه ششم توسعه برای ۸۰ درصد از روستاهای بیش از ۲۰ خانوار در کل کشور دسترسی به اینترنت را ایجاد کنیم.

  او، اظهار کرد: در استان فارس تاکنون این دسترسی برای بالای ۹۰ درصد روستاها ایجاد شده و در حال حاضر ۱۳۰ روستا همچنان تحت پوشش اینترنت نیستند که همه آن‌ها در برنامه اجرایی ما قرار دارند، اپراتورها مشخص‌ شده‌اند و عملیات عمرانی در برخی نقاط نیز آغاز شده است.

   سهرابی، گفت: اداره کل ارتباطات فارس در تلاش است تا پایان امسال برای ۱۳۰ نقطه روستایی دسترسی فراهم کند اما فرایند زمان‌بر بوده و تا دکل بزنند و امکان را ایجاد کنند ممکن است کمی طول بکشد.

  او، با بیان اینکه اپراتورها را ملزم شده اند کار را با سرعت پیش ببرند، بیان کرد: در تامین تجهیزات هم مشکلاتی داشته‌ایم اما همچنان سعی می‌ شود در کمترین زمان ممکن امکانات را فراهم کنیم.

  مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، تصریح کرد: وضعیت اینترنت در ممسنی مطلوب نیست، اما به این نکته نیز باید اشاره کرد که بر اساس زمانبندی موضوع در حال پیگیری است.

  او، درباره افزایش پهنای باند ادامه داد: موضوع پهنای باند موضوعی عمومی است که به سرویس‌های خدمات‌دهنده بستگی دارد، که به طور مثال با دریافت محتوای حجیم پهنای باند محدود می‌شود، اما با این تفاسیر مخابرات در حال پیگیری برای ارتقای پهنای باند است.

  فکرش را هم نمی‌کردیم

  سهرابی، افزود: هیچکس فکرش را نمی‌کرد که بحرانی شدن شیوع کرونا وضعیت را چنان دگرگون کند که ناچار شویم کلاسی برگزار نکنیم و دسترسی‌ها به آموزش فقط از طریق مجازی و روش‌های دیگر غیرحضوری ممکن باشد و به همین دلیل با آن که به‌ صورت مداوم در کار نصب دکل و افتتاح سایت و رساندن خدمات به مردم هستیم، نمی‌توان به همه نیازها پاسخ داد.

  این تنها روایت،  ماجرای دانش‌آموزان فارس نیست، به طور مثال دانش‌آموزان روستای چاه‌طلا از توابع شهرستان خنج یا کمی آن‌ طرف تر روستای گاوبست در بخش صحرای باغ شهرستان لارستان هم به دلیل نبود اینترنت، ناچار به کوه‌پیمایی هستند تا به محتوای آموزشی دست یابند.

  پیش از این نیز کلاس درس دانش‌آموزان روستای دشتک از توابع مرودشت در گردنه‌ای دور از روستا برگزار می‌شد که با پیگیری‌های انجام شده مشکل رفع شد و امروز دانش‌آموزان منطقه در خانه می‌مانند و درس می‌خوانند.

  در استان فارس۸۷۰ هزار دانش‌آموز  مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد  ۴۸۸ هزار نفر در پایه دبستان،  ۲۱۵ هزار نفر در پایه متوسطه اول و ۱۶۷هزار دانش‌آموز در متوسطه دوم تحصیل می‌کنند.

  منبع: ایرنا

  انتهای پیام/ت

  منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان

  منبع خبر «» است و پایگاه خبری آموزش‌نگار در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 11965 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  300023496692  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری آموزش‌نگار مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
  لینک کوتاه خبر:
  ×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری آموزش‌نگار در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
 • نظرات و تجربیات شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نظرتان را بیان کنید