چهارشنبه, ۹ اسفند ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2024-02-28
تبلیغات
  کد خبر: 13611 |
  تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۳ | ارسال توسط :
  4 بازدید
  ۰
  می پسندم
  ارسال به دوستان
  پ

  رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی و جانشین وزیر در طرح هدایت در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان ها ضمن معرفی دوازده استان برتر در زمینه طرح هدایت اظهار کرد: برای استمرار آموزش های مجازی تاکنون ۲۷۰ هزار تبلت و موبایل به دانش آموزان نیازمند در قالب طرح […]

  رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی و جانشین وزیر در طرح هدایت در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان ها ضمن معرفی دوازده استان برتر در زمینه طرح هدایت اظهار کرد: برای استمرار آموزش های مجازی تاکنون ۲۷۰ هزار تبلت و موبایل به دانش آموزان نیازمند در قالب طرح هدایت اهدا شده است.

  به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی، دکتر سید جواد حسینی در این نشست با بیان اینکه طرح هدایت از سه ماه پیش با هدف تامین تجهیزات هوشمند آموزشی برای دانش آموزان کم برخوردار آغاز شد، اظهار کرد:  در عصر کرونا راهبردهای ده گانه ای از سوی وزیر آموزش و پرورش تدوین شد که یکی از آنها پوشش و انعطاف حداکثری  آموزش بود و  یکی از روش های اصلی پوشش حداکثری آموزش استفاده از فضای مجازی و شبکه شاد بود.

  وی افزود: مطمئن ترین و کیفی ترین نوع آموزش در شبکه شاد ایجاد شد اما متاسفانه ۳۰ درصد از دانش آموزان مناطق محروم، حاشیه شهرها و روستاها از دسترسی به وسایل هوشمند آموزشی محروم هستند.

  حسینی با بیان اینکه جوهره اصلی سند تحول بنیادین نیز گسترش عدالت و ارتقای کیفیت آموزش است گفت: یکی از ارکان عدالت، عدالت دیجیتالی است. در عصر کرونا بین ۳ تا ۵ میلیون دانش آموز از دسترسی به وسایل هوشمند آموزشی محروم هستند که این ممکن است موجب گسترش بی عدالتی شود و طرح هدایت با هدف تداوم آموزش و پوشش حداکثری در وزارت آموزش و پرورش اجرایی شد.

  حسینی با بیان اینکه ساختار طرح هدایت ساختاری خزانه ای و ماتریسی است اظهار کرد: این طرح از طریق هم افزایی و انسجام با بخش های مختلف کار را به پیش می‌برد و تلاش شده همه بخش های دخیل در طرح وظایف محوله را به خوبی  به پیش ببرند.

  معاون وزیر با بیان اینکه طرح هدایت شامل ۷ محور اصلی است اظهار کرد: شناسایی  دقیق دانش آموزان نیازمند به تفکیک منطقه، مدرسه و جنسیت اولین محور طرح هدایت بود  که اینکار از طریق  شناسایی دانش آموزان نیازمند از طریق مدیر و شورای مدرسه و بارگذاری اطلاعات در سامانه طرح هدایت امکان پذیر شد.

  وی افزود: بر اساس اطلاعات موجود در سامانه طرح هدایت از ۸۴ درصد دانش آموزانی که از شاد استفاده می کنند،  ۱۰.۷ درصد آنان  از طریق اینترنت خانگی، ۴۱.۴۶ درصد از طریق همراه اول، ۲۹.۱۲ درصد از طریق ایرانسل، ۱.۵۷ درصد از طریق رایتل و ۱.۵۶ از سایر روش ها به شبکه شاد متصل می شوند.

  وی افزود: هم چنین بر اساس داده های سامانه هدایت فقط  ۱.۳۶ درصدی  از دانش آموزان استان قم به شاد دسترسی ندارند و آخرین رتبه نیز مربوط به  استان سیستان و بلوچستان با عدم دسترسی  ۵۱.۷ درصدی دانش آموزان به  شبکه شاد است.

  حسینی محور دوم طرح هدایت را  تامین منابع  ۳ میلیون‌ تبلت  دانست و گفت:  تامین این میزان تجهیزات هوشمند  اعتباری بیش از ده هزار میلیارد نیاز دارد و منابع دولتی، عمومی، مردمی و خیریه ای در این محور  به کار گرفته شده اند.

  وی افزود:  در تفاهم نامه با استانداری ها یک میلیون و ۷۰۰ هزار تبلت تعهد شده است و موسسات عمومی و غیردولتی نیز تعهد تامین  یک میلیون  و ۲۸۰ هزار و ۹۱۵ تبلت را داده اند.

  وی گفت: در بودجه سال جاری نیز  ۵۰۰ میلیارد اعتبار برای طرح هدایت دیده  شده است که از این طریق  نیز  ۱۲۵ هزار تبلت تامین خواهد شد.

  وی تصریح کرد: در مجموع  تاکنون تامین  ۲ میلیون ۹۸۰ هزار تبلت با اعتبارده هزار میلیاردی تعهد شده است.

  جانشین وزیر در طرح هدایت  با اشاره به کمک دستگاه های دولتی به طرح هدایت گفت: وزارت پشتیبانی و نیرو های مسلح، مرکز آمار ایران، وزارت ارتباطات فناوری اطلاعات، وزارت تعاون کار و رفاه تامین اجتماعی، سازمان بهزیستی، وزارت صمت، سازمان آموزش و پرورش اسثتنایی و صنایع پتروشیمی از جمله دستگاه هایی بودند که به طرح هدایت کمک کردند.

  وی با اشاره به تامین برخی منابع طرح هدایت از طریق  منابع عمومی گفت: صندوق ذخیره ارزی، صندوق ذخیره فرهنگیان، بیمه معلم، کمیته امداد، شورای هماهنگی بانک ها، سازمان بسیج، انجمن اسلامی دانش آموزان، سازمان نظام صنفی رایانه تهران، موسسه خیریه ابوتراب، انجمن نیکوکاری مهر گیتی، موسسه رشد دانش آموزان، بنیاد مستضعفان، شهرداری و شورای شهرها، انجمن اولیا و مربیان، شوراهای آموزش و پرورش و اتاق بازرگانی به مدد طرح هدایت آمدند و تعهد تامین  یک ‌میلیون و ۴ هزار ۵۰۰ تبلت  به اعتباری بالغ بر ۷ هزار میلیارد از این طریق داده شده است.

  وی گفت: شرکت صنایع آموزشی وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان نیز تامین ۶۰ هزار تبلت ۸ و ۱۰ اینچی را بر عهده گرفته است و این شرکت با راه اندازی خط تولید خود آمادگی تولید یک میلیون‌ تبلت را دارد.

  ادامه خبر...
  اجرای اولین مرحله از آموزش حقوق اطفال و نوجوانان

  حسینی با بیان اینکه تاکنون و در قالب طرح هدایت  ۲۷۵ هزار تبلت  تهیه و به دانش آموزان نیازمند اهدا شده است گفت: استان های خوزستان، مازندران ، قروین، فارس ،یزد، زنجان، همدان، سمنان ،شهر تهران ، اصفهان، خراسان رضوی، بوشهر و آذربایجان شرقی در تامین تبلت عملکرد خوبی داشته اند.

  حسینی محور بعدی طرح هدایت را نحوه تامین تبلت ها دانست گفت: با محوریت شرکت  صنایع آموزشی و از طریق همکاری با ۷ شرکت داخلی این تبلت ها از طریق تولیدات داخلی و واردات تامین خواهند شد.

  وی افزود: برای تسهیل واردات تبلت، معافیت ۳ درصدی از عوارض گمرکی شرکت های واردکننده تبلت برای طرح هدایت در هیات دولت به تصویب رسیده است و این معافیت کمک شایانی به طرح هدایت کرده است.

  معاون وزیر محور بعدی در طرح هدایت را تبلیغات دانست و گفت: تبلیغات از طریق رادیو و تلویزیون، پایگاه های  اطلاع رسانی وزارت و آموزش و پرورش استان ها، روابط عمومی سایر دستگاه های اجرایی، شبکه شاد و تبلیغات محیطی در دستور کار قرار دارد و تاکنون با راه اندازی پویش های مردمی نظیر نذر هوشمند، من حاضرم، طرح حامی هوشمند، جهاد آموزشی، چلچراغ و اولیا خردمند دانش آموزان هوشمند بخشی از تجهیزات هوشمند آموزشی تامین شده است.

  وی افزود: ۳۶ جلسه درون و برون سازمانی برای تبلیغات طرح هدایت برگزار شده است و ۲ هزار دقیقه نیز مصاحبه با رسانه ها تاکنون انجام شده است.

  وی گفت: برای اطلاع رسانی و هم افزایی بیشتر و استفاده از کمک دستگاه ها تاکنون نشست هایی با تمامی معاونت های وزارت آموزش و پرورش، سخنگوی دولت، معاونت مناطق محروم ریاست جمهوری، معاون اول رئیس جمهور، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، مجمع خیرین مدرسه ساز، معاون وزیر اقتصاد، مدیر عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع، معاون امور زنان رئیس جمهور، رئیس سازمان حج و زیارت، مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان، سپاه پاسداران، دانشگاه شیراز، کمیسیون اقتصادی دولت و ۶۰ دستگاه دیگر برگزار شده است.

  حسینی تصریح کرد: به زودی کلیه امور تبلیغاتی بویژه تبلیغات محیطی مربوط به طرح هدایت به یک شرکت متخصص در امر تبلیغاتی واگذار خواهد شد.

  حسینی محور بعدی در طرح هدایت را  چگونگی توزیع تجهیزات هوشمند آموزشی دانست و گفت: در واگذاری تبلت ها اولویت با دانش آموزانی است که در خانواده هیچ وسیله هوشمند آموزشی ندارند و سپس اولویت های بعدی با دانش آموزان نیازمندی است که امکان آموزش های حضوری در مناطق آنان فراهم نیست.

  وی افزود: دانش آموزان تحت پوشش نهاد های حمایتی، دانش آموزان نیازمند پایه های چهارم، پنجم و ششم ابتدایی مناطق محروم، روستایی و حاشیه شهرها، دانش آموزان استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان و آذربایجان غربی و دانش آموزان در خانواده های با جمعیت دانش آموزی بیشتر  در اولویت واگذاری تجهیزات هستند.

  وی گفت: مدارس پر جمعیت که تعداد محدودی دانش آموز کم برخوردار دارند نیز در اولویت های واگذاری قرار دارند.

  جانشین وزیر در طرح هدایت محور بعدی طرح را صیانت دانش آموزان در برابر آسیب های فضای مجازی دانست و گفت: طراحی نرم افزارهای کنترلی ویژه والدین، طراحی ده میلیون سیم کارت دانش آموزی توسط وزارت ارتباطات، تولید تبلت های داخلی با سیستم عامل دانش آموزی و برگزاری دوره های آموزشی سواد رسانه ای ویژه دانش آموزان و خانواده های آنان از جمله برنامه های اندیشیده شده در حوزه صیانت  از آسیب های فضای مجازی است.

  معاون وزیر با جمع بندی  موارد اجرا شده در طرح هدایت و بیان اینکه تاکنون ۲۷۵ هزار تبلت با اجرای این طرح تامین شده است اظهار کرد: ایجاد فرصت برابر عدالت آموزشی برای تمام دانش آموزان، استفاده دانش آموزان مناطق محروم از آموزش های باکیفیت، تداوم آموزش در شرایط بحرانی و کرونا، زدودن مظهر خشن درد و رنج نداشتن کودکانه و جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان بویژه دختران در مناطق محروم از جمله دستاوردهای طرح هدایت است.

  جانشین وزیر در طرح هدایت در پایان به انتظارات خود از مدیران کل استان ها پرداخت و گفت:  راه اندازی کارگروه طرح هدایت در سطح  استانی،  منطقه ای و مدرسه ای، استفاده از تمامی ظرفیت های استان ها، راه اندازی پویش های مردمی، به روز رسانی مدام سامانه طرح هدایت و انتقال تجربیات استان ها از جمله مواردی است  که استان ها باید لحاظ نمایند.

  منبع خبر : وزارت آموزش و پرورش

  منبع خبر «» است و پایگاه خبری آموزش‌نگار در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 13611 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  300023496692  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری آموزش‌نگار مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
   برچسب ها:
  لینک کوتاه خبر:
  ×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری آموزش‌نگار در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
 • نظرات و تجربیات شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نظرتان را بیان کنید